Owoce róży dzikiej –niepozorna bomba witaminowa

Owoce dzikiej róży są w pełni jadalne i,o ile niestraszny nam kwaśny smak, mogą okazać się całkiem pyszne. Te czerwone, niepozorne kuleczki charakteryzują się cennymi właściwościami odżywczymi i zdrowotnymi. Powszechnie sądzi się, że witaminowy prym wiodą wśród owoców cytrusy, dlatego zaskakiwać może fakt, że to właśnie owoce róży koncentrują w sobie znacznie większe pokłady witaminy C i są niekwestionowanym zwycięzcą, jeśli chodzi o jej zawartość w świecie roślinnym. W surowcu występują również inne witaminy m.in. B1, B2, B3 (PP), A, E i K, a ponadto flawonoidy i garbniki.

Korzyści zdrowotne

Bogactwo witaminy C

Owoce dzikiej róży zawierają jej 10 razy więcej niż czarna porzeczka i nawet 20-30 razy więcej niż cytryna. Zawarte w surowcu flawonoidy zapobiegają utlenianiu witaminy C, dzięki temu organizm znacznie lepiej wykorzystuje ją niż witaminę syntetyczną. Dlatego też preparaty z owoców dzikiej powszechnie wykorzystuje się jak ośrodek o ogólnym działaniu wzmacniającym i witaminizującym. Poza tym w przebiegu sezonowych chorób infekcyjnych, m.in. przeziębieniu i grypie. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że odpowiednia podaż witaminy C w diecie koreluje ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych czy sercowo-naczyniowych oraz wzmacnia układ odpornościowy, a także skraca czas trwania przeziębienia. Jest ona ponad to niezbędna do syntezy hormonów czy neuroprzekaźników.

Zdrowe stawy

Przeprowadzone przez duńskich naukowców badania nad proszkiem z dzikiej róży i odkrycie „tajemniczej” substancji–GOPO czyli galaktolipidu,zapoczątkowałopewienprzełom w naturalnym leczeniu dolegliwości stawowych. Skandynawscy uczeni udowodnili, że GOPO cechuje aktywność przeciwzapalna oraz przeciwbólowa, a działanie to dotyczy głównie chrząstki stawowej.Nie należy się jednak spodziewać, że jedząc konfitury z dzikiej róży czy pijąc napar różany kondycja naszych stawów ulegnie poprawie! GOPO bowiem ulega rozkładowi w temp. powyżej 40 stopni Celsjusza. Ważne zatem aby w przypadku schorzeń stawów przyjmować proszek z owoców dzikiej róży suszonych w odpowiednio niskich temperaturach, najlepiej w formie gotowych preparatów.Wówczas mamy pewność, że tak otrzymany środekw pełni zachowuje swoje właściwości lecznicze. Należy także pamiętać, że jest on skuteczny szczególnie w przypadku wczesnych zmian zwyrodnieniowych, a efekt nie pojawia się natychmiast, jednak po kilku tygodniach. Po tym czasie dochodzi do znacznego zmniejszenia dolegliwości bólowych i bardzo często możliwe jest ograniczenie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Jak można stosować owoce róży?

Napar

1 łyżeczkę suszonych owoców dzikiej róży zalać szklanką gorącej wody i odstawić pod przykryciem na 10-15 min można osłodzić miodem lub sokiem malinowym). Pić kilka razy dziennie podczas przeziębienia, a także jako środek profilaktyczny szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Różany oksymel

Oksymel–połączenie miodu i octu tworzy tradycyjną, przygotowywaną niegdyś miksturę, która obecnie wraca do łask. Ta prosta mieszanka znana była już w dawnej Grecji, gdzie wykorzystywano ją w szczególności do leczenia schorzeń przewodu pokarmowego i problemów z układem oddechowym. Oksymeltosmaczny sposób na przetwarzanie ziół w formę leczniczego toniku. Najprostszym sposobem na uzyskanie oksymelu jest zmieszanie równych części miodu i octu jabłkowego i zalanie tak przygotowaną mieszaniną ziół.Jeśli chcemy aby oksymel miał konsystencję przypominającą syrop użyjmy większej ilości miodu, jeśli wolimy wersję bardziej płynną przeważający składnik powinien stanowić ocet.

Wykonanie

-Pó llitrowy słoik napełnij w 1/3 wysuszonym i lub w ½ świeżymi, posiekanymi owocami róży

– Zalej owoce mieszaniną miodu i octu (1:1) tak aby wszystkie owoce były nią pokryte

– Zamieszaj w celu usunięcia pęcherzyków powietrza i przykryj wierzch słoika papierem woskowym, a następnie zakręć metalową nakrętką lub użyj nakrętki z tworzywa sztucznego

– Tak przygotowaną miksturę odstaw na 2-6 tygodni, codziennie mieszając, a następnie przecedź przez gazę do ciemnej butelki i przechowuj z dala od światła.

– Zażywaj codziennie po łyżce, najlepiej po rozcieńczeniu taką samą ilością chłodnej lub ciepłej wody