Nasiona ostropestu plamistego –wsparcie wątroby

Ostropest plamisty cieszy się niesłabnącą popularnością. Obecnie bardzo często zalecają go dietetycy, a nawet lekarze. Roślina swoje dobroczynne działanie zawdzięcza przede wszystkim flawonolignanom, czyli związkom z grupy flawonoidów.

Korzyści zdrowotne

Wzmocnienie i ochrona wątroby

Flawonolignany, a konkretnie kompleks o nazwie sylimaryna, działają ochronnie na hepatocyty poprzez uszczelnianie ich błon komórkowych. Zmniejsza to możliwość przenikania związków toksycznych do wnętrza wątroby. Dodatkowo związki czynne ostropestu działają na nią regenerująco, pobudzając produkcję określonych białek. Badania wykazują, że sylimaryna pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie wątroby i przyczynia się do regulacji trawienia w sytuacjach nadmiernego obciążenia organizmu lekami, alkoholem, metalami ciężkimi, a nawet w przypadku zatrucia grzybami. Regularne stosowanie nasion ostropestu okazuje się pomocne także w przypadku takich schorzeń jak zapalenie wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz przy żółtaczce. Surowiec wykazuje ponadto działanie antyoksydacyjne, obniża syntezę cholesterolu oraz działa ogólnie przeciwzapalnie, hamując syntezę prozapalnych prostaglandyn oraz uwalnianie histaminy.

Jak można stosować ostropest

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca przyjmowanie ostropestu w dawce 200-400 mg sylimaryny na dobę lub 12-15 g surowca.Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele produktów zawierających standaryzowane wyciągi z owoców ostropestu. Niewątpliwie największą popularnością od lat cieszy się niezmiennie Sylimarol dostępny w dawkach 35 mg lub 70 mg. Poza preparatami leczniczymi możemy z powodzeniem wykorzystywać nasiona ostropestu na co dzień, w naszej kuchni, dodając je do różnych potraw, m.in. sałatek czy koktajli.

Tonizująca mikstura z ostropestem

Poniższa mikstura nie tylko doskonale wesprze działanie wątroby, ale także przywróci równowagę w działaniu pęcherzyka żółciowego.

– 2 części nasion ostropestu

– 2 części suszonego korzenia mniszka

– 1 część korzenia łopianu

– 1 część korzenia kobylak

(Sam zdecyduj co będzie Twoją„częścią”. Wszystko zależy od tego ile mikstury chcesz uzyskać. Jedna część może stanowić łyżkę lub szklankę.)

Składniki umieść w szklanym słoju. Zalej je taką ilością wódki aby całkowicie były przykryte przez ciecz. Wstrząśnij mieszaninę, pozwól składnikom opaść na dno. Uzupełnij alkoholem. Tak przygotowaną mieszaninę należy przechowywać w ciemnym miejscu, np.szafie i wstrząsać codziennie przez przynajmniej miesiąc. Po tym czasie nalewkę należy zlać i przecedzić przez gęste sito do ciemnej szklanej butelki lub słoja. Przyjmować 2-3 razy dziennie zaczynając od jednej kropli przed jedzeniem. Docelowa dawka terapeutyczna to 3 krople przyjmowane 3 razy dziennie przed posiłkami przez okres ok. 4 tygodni.

Oczyszczający koktajl z mielonymi nasionami ostropestu

– łyżka mieloneg oostropestu

– 2 garści jarmużu

– banan

– szklanka wody mineralnej

Składniki dokładnie zmiksuj i przelej do szklanki. Koktajl należy pić bezpośrednio po przygotowaniu, najlepiej na początku dnia.

Ciekawostka

Młode liście ostropestu można wykorzystywać w kuchni, np. jako składnik sałatki.