Medytacja

Medytacja co to jest i jak wpływa na zdrowie?

Medytacja kojarzy się z joginem siedzącym w pozycji kwiatu lotosu. Myślisz sobie, że to nudne zajęcie. Natomiast coraz liczniejsze badania naukowe potwierdzają, że medytacja wspiera nasze zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Od czego zacząć przygodę z medytacją?

Tempo życia, szarość dnia codziennego staje się nieznośna, a ciągła gonitwa za dobrami materialnymi przestaje być celem. Wtedy rozpoczynasz poszukiwania różnych możliwości celu swojego istnienia, w tej drodze bardzo przydatna jest medytacja. 

Jak zacząć medytować?

Medytacja kojarzy nam się techniką dedykowaną osobom zaawansowanym duchowo, gdyż mało, kto jest w stanie wysiedzieć paru godzin w całkowitym skupieniu. Jest to jeden z mitów dotyczących medytacji. Techniki medytacji są bardzo proste. Można je w życie wprowadzić w każdych warunkach i niezależnie z jakim bagażem życiowym podróżujemy. Nie musisz przyłączać się do żadnej grupy czy organizacji, wystarczy zgłębić podstawowe techniki i regularnie je stosować. 

Jakie korzyści wynikają z medytacji?

Zawrotne tempo naszego życia prowadzi do pogorszenia się naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Staramy się odnaleźć spokój, poprawić swoje samopoczucie, a właśnie medytacja jest doskonałym lekarstwem. 

Inni szukają w medytacji ukojenia swoich lęków, wszechogarniającej ich pustki czy stanów depresyjnych. 

Zdarza się tak, że to terapeuta czy lekarz zaleca taką właśnie formę relaksacji, gdyż doskonale wspiera nasze zdrowie, nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. 

Jak medytacja wpływa na nasze zdrowie?

Liczne badania naukowe potwierdzają, że medytacja obniża ciśnienie krwi, tętna oraz poziom kortyzolu. Może być pomocna także w cukrzycy, gdyż wraz z poziomem stresu, wzrasta poziom cukru we krwi. Badania na ten temat są na etapie badań pilotażowych, ale ich wyniki wydają się obiecujące. 

Na uwagę zasługuję dobroczynny wpływ medytacji na zdolności poznawcze i emocjonalne człowieka. Regularne medytowanie wpływa na obniżenie doświadczanego stresu, co ma sprzyjać leczeniu i ułatwiać radzenie sobie w sytuacjach trudnych. Badania potwierdziły także, że medytacja wpływa na zmiany fizjologiczne, między innymi strukturalne zmiany w mózgu. 

Czym jest mantra?

„Mantra” to transcendentalna wibracja dźwiękowa. „Man” oznacza „umysł”, „tra” – „wznosić”. Mantra jest więc dźwiękiem, który wznosi nasz umysł ponad materialny wymiar. Przejawia się ona w tym  świecie nie tracąc swego duchowego potencjału. Mantry nie można wymyślić samemu, nie można jej kupić czy sprzedać. Jest to wiecznie istniejąca, duchowa wibracja dźwiękowa przekazywana

Poznaj techniki medytacji:

  • Medytacja z wykorzystaniem oddechu – polega na powtarzaniu mantry w umyśle podczas wdechu, a podczas wydechu – intonowaniu jej na głos. Robiąc wdech wypowiadamy mantrę GAURANGA (zapis fonetyczny) GoooRaaaAnnnGaaa w  umyśle, z wydechem powtarzamy ją na głos. W ten sposób można intonować dowolną ilość czasu. 
  • Japa joga– jednym z najprostszych sposobów medytacji jest japa joga, technika, w której do medytacji używamy korali nazywanych japa mala. Korale składają się ze 108 koralików (lub 54 – takie korale stanowią „połowę”) i jednego korala głównego. Podczas medytacji trzymamy je w prawej ręce między palcem środkowym a kciukiem (do medytacji nie używamy palca wskazującego, co jest związane ze starożytną zasadą). Medytację zaczynamy od korala głównego. Trzymając go między palcami wypowiadamy mantrę GAURANGA. Potem przesuwamy palce na pierwszy mały koralik i wypowiadamy następującą mantrę :

GOPALA GOVINDA RAMA
MADANA MOHANA

W ten sposób medytujemy przesuwając koralik (który stanowi „licznik” ilości wypowiedzianych mantr), czyli wykonując jedno okrążenie na koralach wypowiadamy mantrę 108 razy (w przypadku „połowy” 54 – robiąc dwa okrążenia mamy 108). Koraliki przesuwamy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Mantrę należy wypowiadać na tyle głośno, aby móc ją swobodnie słyszeć. Szybkość intonowania jest sprawą indywidualną, jednakże należy zachować takie tempo intonowania i robić to na tyle głośno i wyraźnie, aby rozróżniać poszczególne słowa.

  • Kolejną metodą medytacji z mantrą jest kirtan. Polega on na intonowaniu mantry przez więcej niż jedną osobę. Zwykle jedna osoba prowadzi medytację śpiewając mantry, pozostali uczestnicy kirtanu w tym czasie uważnie słuchają tego duchowego dźwięku, a następnie zmieniają się role: osoby powtarzające śpiewają mantry, a lider kirtanu słucha ich intonowania. W ten sposób uczestnicy kirtanu wymieniają się mantrami: raz jako słuchacze, raz jako osoby śpiewający mantry. Kirtan może być bardzo kojący w swoim nastroju, ale także dynamiczny i porywający.  Może również odbywać się przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Nie ma tu ścisłych reguł. Można tańczyć i śpiewać, ale można też usiąść razem i intonować mantrę przyciszonym głosem. Jest to medytacja zbiorowa, podczas gdy japa joga, bądź też medytacja z wykorzystaniem oddechu są praktykami indywidualnymi.
Medytacja od podstaw, https://www.mantra.pl/live/medytacja-od-podstaw

Medytacja polega na umiejętności stałej koncentracji umysłu na mantrze. Jak podkreślają znawcy nie jest to proste do osiągnięcia, ponieważ umysł z natury jest bardzo niestabilny i ruchliwy. Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Sukcesów w odkrywaniu technik medytacji.