Self love

Jak pokochać siebie w 6 krokach?

Przed nami Walentynki – święto zakochanych. Jeśli chcesz kochać inną osobę, musisz najpierw nauczyć się kochać i zaakceptować siebie. Poznaj kilka kroków jak „ukochać siebie”.

„Pamiętanie o sobie jest cnotą, zapominanie o sobie jest grzechem.”

Sri Nisargadatta Maharaj

Czym jest self care?

Hasła „self care” oraz „self love” to jedne z najczęściej spotykanych zwrotów w artykułach, blogach czy social mediach o tematyce psychologicznej. Miłość do siebie bywa niewłaściwie interpretowana, łączona z narcyzmem czy egoizmem. Jest to błędne podejście. Ukochanie siebie jest to wyraz szacunku do samego siebie, ale co za tym idzie również do innych. Ma to ogromne przełożenie na naszą postawę, podejście do życia, budowanie wartościowych relacji z otoczeniem. 

Self love bez wyrzutów sumienia.

Jest ważna zasada w przypadku awarii samolotu. W pierwszej kolejności maskę tlenową zakłada rodzic, a dopiero potem zakłada dziecku. Dlatego bardzo ważne jest, aby porzucić wyrzuty sumienia, że poświęcam czas dla siebie samego. Najwyższa pora pomyśleć o sobie w czuły sposób. Ważne, aby uświadomić sobie, że ilość rzeczy, które robimy dla innych jest wprost nieproporcjonalne do tego co robimy dla siebie samego. Jeżeli będziesz odczuwać zmęczenie, frustrację lub zwyczajnie będziesz nieszczęśliwy, wówczas nie będziesz w stanie dbać i wspierać innych. 

Jak pokochać siebie? 

Krok 1 JA na pierwszym miejscu

Ogrom obowiązków, stres, duże tempo działania powoduje, że ciężko jest znaleźć chwilę, na zastanowienie się CZEGO JA CHCĘ? CO LUBIĘ ROBIĆ DLA SIEBIE? CO LUBIĘ W SOBIE NAJBARDZIEJ? Zacznij zadawać sobie tego typu pytania. Spowoduje to, że  potraktujesz siebie jak kogoś ważnego, a to stanowi podstawę miłości do siebie. 

Krok 2 AKCEPTACJA

Każdy człowiek posiada niedoskonałości, a cała sztuka w self love polega na tym, aby zaakceptować siebie takim, jakim jest. Spisz na kartce swoje zalety i wady. Możesz poprosić o pomoc osoby z zewnątrz, aby mieć możliwość porównania. Zastanów się jak możesz pracować nad wadami, i przekuć je w zalety, a pozytywne strony pielęgnuj. 

KROK 3 WDZIĘCZNOŚĆ 

Z pewnością jest wiele rzeczy, które spotykają cię w życiu, za które możesz czuć się wdzięczny. Każdego wieczora pomyśl o tym, co dobrego się dziś wydarzyło. Powiedz na głos, za co jesteś wdzięczny. 

Zachęcamy do wysłuchania inspirującej rozmowy z aktorką Joanną Moro w temacie self care.

Wywiad z Joanną Moro, kanał: Zwycięska droga do zdrowia, https://www.youtube.com/watch?v=NyjPYUzCItM

KROK 4 POWIEDZ KOCHAM CIĘ DO SIEBIE

Stań przed lustrem, spójrz na siebie i powiedz do swojego odbicia lustrzanego, KOCHAM CIĘ, JESTEŚ WAŻNA, JESTEŚ WARTOŚCIOWA. Początki takiego afirmowania przed lustrem mogą być trudne, ale z czasem wejdzie ci to w nawyk. Mózg człowieka nie odróżnia fikcji od prawdy, jeżeli będziesz systematycznie powtarzać to ćwiczenie, to poczujesz tę miłość. 

KROK 5 WYBACZAJ

Często rozwodzisz się nad niesprawiedliwością dzieciństwa, obwiniając przy tym swoich rodziców. Podejmij próbę, wybaczenia im. Porzuć myśli, które cię blokują do dalszego rozwoju i działania. To należy do przeszłości, a ty masz żyć dniem dzisiejszym, z czasem zaczniesz odczuwać ulgę.  

KROK 6 ZADBAJ O SIEBIE

Ważne jest, aby zadbać o siebie na co dzień. Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, próbuj nowych rzeczy, odważ się na coś, co odkładasz w czasie, rozwijaj swoje pasje, inwestuj w talenty. Odkryj czym jest well being, odwiedzając stronę Fundacji Life Balance.

Miłość do siebie samego to ta najtrudniejsza. Warto jednak zacząć od self love, aby w pełni obdarzać tym uczuciem drugiego człowieka. Na nadchodzące Walentynki dużo miłości … do siebie samego.