Ziele skrzypu polnego – mocne włosy, paznokcie i dziąsła

To wyjątkowo cenny leczniczo „chwast”. Przy pocieraniu skrzypi – stąd jego nazwa, a dzieje się tak za sprawą dużej zawartości związków krzemu. Oprócz tego pierwiastka w surowcu obecne są także flawonoidy, kwasy fenolowe, saponiny, kwasy organiczne, karotenoidy i witamina C. Surowiec zielarski stanowią zielone pędy.

Korzyści zdrowotne

Zdrowy układ moczowy

Flawonoidy oraz kwasy fenolowe zawarte w zielu skrzypu polnego działają rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg moczowych wywołując efekt moczopędny. Dzięki temu surowiec sprawdza się w schorzeniach układu moczowego (stanach zapalnych, kamicy dróg moczowych, piasku nerkowym, obniżonym przesączaniu w kłębuszkach nerkowych) oraz łagodzi dolegliwości reumatoidalne i obrzęki.

Wzmacnia i remineralizuje

Wysoka zawartość krzemu sprawia, że skrzyp to znakomity środek remineralizujący i wzmacniający. Wywiera korzystny wpływ na stan naczyń krwionośnych, błon śluzowych, tkanki łącznej, uzupełnia ubytki masy kostnej, zapobiega odwapnieniu. W związku z tym surowiec może być stosowany pomocniczo m.in. w leczeniu zwyrodnień układu ruchu, osteroporozie, kruchości naczyń krwionośnych, paradontozie i gruźlicy.

Oczyszcza organizm

Regularne picie „herbatki” skrzypowej oczyszcza organizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii, a także reguluje procesy metaboliczne.

Zdrowa skóra, włosy i paznokcie

Łatwo przyswajalna krzemionka wpływa na utrzymywanie elastyczności skóry, przywraca jej świeżość, wygładza, zmniejsza tendencje do przetłuszczania i występowania trądziku, a także hamuje procesy starzenia. Ponadto krzem wzmacnia paznokcie i włosy, zapobiega ich nadmiernej utracie oraz rozdwajaniu. Preparaty ze skrzypu okazują się pomocne w leczeniu schorzeń dermatologicznych jak np. łuszczyca i łupież.

Działa przeciwkrwotocznie

Obecność krzemu w surowcu warunkuje także jego działanie przeciwkrwotoczne, dzięki czemu może być wykorzystywany w problemach z nieregularnymi lub obfitymi miesiączkami, a nawet przy krwawieniach z nosa, płuc, jelit czy dróg moczowych. Szczególnie silne właściwości tamujące krwawienie posiada świeży sok ze skrzypu.

Jak stosować ziele skrzypu?

Odwar

Skrzyp należy do surowców trudnych w obróbce. Mówiąc ściślej, ściany komórkowe, które zbudowane są z dużej ilości związków mineralnych, w tym krzemu, utrudniają związkom czynnym zawartym w roślinie wydostanie się „na zewnątrz”. Przygotowywanie skrzypu w formie naparu, czyli zalewanie wrzątkiem jest niewystarczające do tego aby biologicznie aktywne substancje w odpowiednich ilościach przeniknęły do wody. Właściwym więc sposobem jest przygotowywanie ziela skrzypu w formie odwaru. Surowiec (ok. 2 łyżki na 0,5 l wody) powinien się gotować na niewielkim ogniu przez 15-20 min (warto potem odstawić odwar na kolejne 10-15 min do naciągnięcia). Wówczas ściany komórkowe rozpadają się, dzięki czemu uwalniane są składniki czynne jak i sama krzemionka.

Ciekawostki

Skrzyp zawiera w swoim składzie neopirytiaminę czyli tzw. antywitaminę B1. W związku z tym przy dłuższym, kilkutygodniowym stosowaniu odwarów ze skrzypu konieczna staje się dodatkowa suplementacja witaminą B1 aby uniknąć jej niedoboru.


Wysuszone ziele skrzypu można wykorzystywać do polerowania metalowych naczyń, a także drewnianych powierzchni.

Przestudzony odwar ze skrzypu polnego znakomicie sprawdzi się do przemywania cery tłustej, trądzikowej, a także do płukania osłabionych i przetłuszczających się włosów