Koszyczki rumianku pospolitego –siła ukojenia

Rumianek pospolity to jedna z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych roślin leczniczych. Mimo to często traktuje się go po macoszemu i zażywa z założeniem, że ani nie pomoże, ani nie zaszkodzi, a to błąd!Rumianek zaliczany jest do surowców olejkowych, bo to właśnie olejek eteryczny bogaty m.in., w chamazulen, α-bisabolol oraz jego tlenki stanowi główny składnik aktywny rośliny. Największe ilości olejku odnajdziemy w koszyczkach rumianku, które wykorzystywane są w lecznictwie. Do pozostałych związków czynnych surowca należą kumaryny, flawonoidy, śluzy, karotenoidy, witamina C oraz składniki mineralne.

Korzyści zdrowotne

Na uspokojenie

Koszyczki rumianku działają delikatnie uspokajająco. Szklanka naparu z rumianku jest doskonałym rozwiązaniem po ciężkimdniu w szkole czy pracy lub na godzinę przed snem.Warto wspomnieć, że rumianek dobrze komponuje się z innymi surowcami o działaniu kojącym jak chociażby ziele serdecznika, liść melisy czy kwiat lawendy, w połączeniu z którymi wywiera silniejszy efekt uspokajający.

Na trawienie i stany zapalne układu pokarmowego

Mocny napar zrumianku posiada gorzki smak, tym samym pobudza procesy trawienne w naszym organizmie, łagodzi także stany zapalne. Działanie to, w połączeniu z właściwościami kojąco-uspokajającymi sprawia, że jest on szczególnie polecany osobom z nerwicą żołądka, ale także cierpiącym na zgagę, zespół jelita drażliwego, uporczywe wzdęcia czy stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit.

Działa przeciwskurczowo

Rumianek wykazuje właściwości rozkurczające. Działanie spazmolityczne zapewniają tu przede wszystkim flawonoidy i kumaryny, których aktywnośćszczególnie silnie zaznacza się w obrębie jelit, niemniej mocne napary z rumianku to także skuteczne remedium na bolesne i obfite miesiączki. Delikatne napary rumiankowe można podawać niemowlętom od pierwszych dni życia jako środek łagodzący kolki i stany spastyczne.

Na alergie

Choć powszechnie rumianek uważany jest za roślinę o działaniu alergizującym, to w rzeczywistości bezpieczeństwo stosowania jest jego niewątpliwą zaletą. Rumianek stosować może właściwie każdy. Jedyny wyjątek stanowiąosoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Co ciekawe, surowiec sam w sobie działa przeciwalergicznie -zawarty w nim chamazulen hamuje uwalnianie histaminy.

Jak można stosować koszyczki rumianku?

Napar

eśli torebkę „herbaty rumiankowej” zalejeszna pięć minut wrzątkiem, podobnie jak zwykłą herbatę,możesz liczyć na pyszny, delikatny napar o niewielkim działaniu terapeutycznym. Aby uzyskać środeko zdecydowanychwłaściwościach leczniczych najlepiej przyrządzić go z zakupionego w aptece lub samodzielnie zebranego i ususzonego surowca. Około pół szklanki koszyczków rumianku zalej do pełna wrzątkiem i odstaw pod przykryciem na ok. 20min. Tak przygotowany napar będzie już zdecydowanie mniej smaczny, bo gorzki, ale zapewni skuteczność działania w opisanych powyżej dolegliwościach. Sporządzony w ten sposób wyciąg może posłużyć zarówno do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego, do przemywań w stanach zapalnych skóry lub kąpieli leczniczych o działaniu łagodzącym.

Mieszanka o działaniu uspokajającym

– 50g koszyczków rumianku

– 30 g ziela serdecznika

– 20 g suszonych kwiatów lawendy

– 20 g suszonych szyszek chmielu

Zioła mieszamy w podanych proporcjach. Łyżkę mieszanki zalewamy 200 ml wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 10-15 min. Pijemy 2-3 razy dziennie po pół szklanki przy problemach z nadmiernym napięciem i szklankę na godzinę przed snem.