Aronia – wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory

Rodzaj Aronia należy do rodziny różowatych –Rosaceae. Najczęściej uprawiane gatunki to: aronia czerwona -Aronia arbutifolia (Linne) Persoon(ang. Red Chokeberry), aronia czarnoowocowa -Aronia melanocarpa (Michaux) Elliot(ang. Black Chokeberry) i aronia śliwolistna -Aronia prunifolia (Schneider) Graebner(ang. Purple Chokeberry). Owoce aronii zasobne są w pektyny (0,6-0,75%), cukry (do 10,8%), kwasy organiczne (0,7-1,3%). 100 ml soku aroniowego zawiera 12 mg żelaza i 0,0064 mg jodu. Na uwagę zasługuje zawartość manganu, molibdenu i miedzi.

Korzyści zdrowotne

Owoce aronii są doskonałym źródłem antocyjanów i flawonoidów (1200-5000 mg%), kwasu chlorogenowego, neochlorogenowego i kwasu kawowego. Kwas chlorogenowy i kawowy mają właściwości ochronne na trzustkę, wątrobę i nerki, wykazują wpływ antybakteryjny i żółciopędny. Flawonoidy i fenolokwasy utrudniają inwazję wirusów i bakteriiw organizmie. Wzmagają regenerację komórek wątroby. Antocyjany i flawonoidy aroniowe poprawiają krążenie krwi w mózgu, krążenie oczne, wieńcowe i w kończynach. Działają antyagregacyjnie. Wzmacniają i uszczelniają nabłonki, w tym również śródbłonki naczyń krwionośnych. Łagodzą objawy alergii i wielu innych chorób autoimmunologicznych. Pektyny mają właściwości prebiotyczne i ochronne na nabłonek jelitowy oraz żołądkowy. Miejscowo zastosowane, szczególnie w obecności garbników, działają przeciwwysiękowo i hamują drobne krwawienia. Pektyny, antocyjany i flawonoidy oraz fenolokwasy zawarte w aronii, obniżają ciśnienie tętnicze krwi (przez spazmolityczny wpływ na mięśnie gładkie i wzmaganie diurezy), wpływają przeciwmiażdżycowo i moczopędnie. Odtruwają organizm. Obniżają stężenie lipidów i cholesterolu we krwi. Sok aroniowy pobudza procesy krwiotwórcze. Skraca czas trwania infekcji bakteryjnej i wirusowej.

Zastosowanie aronii

Produkty aroniowe warto kojarzyć z aloesem, jeżówką, różeńcem, kolcosiłem, witaminą C, cynkiem i magnezem. Antocyjany aroniowe stanowią pełnowartościową alternatywę dla antocyjanów owoców borówki. Mają zastosowanie w okulistyce, w leczeniu i zapobieganiu angiopatii (np. wywołanych nadciśnieniem), zapalenia naczyniówki, tęczówki i siatkówki, oraz przy poprawianiu krążenia ocznego (profilaktyka zakrzepów). Owoce aronii stosowano w medycynie ludowej w leczeniu oparzeń i trudno gojących sięran.

Sok z aronii – na zdrowie!

Sok aroniowy i owoce aronii korzystnie działają przy zespole jelita drażliwego, łagodząc wysięk i stan zapalny oraz stymulując system GALT i MALT. Łagodzą objawy nieżytu przewodu pokarmowego, mogą przyspieszać gojenie owrzodzeń i nadżerek błon śluzowych. W Polsce jest dostępny płynny preparat, zawierający sok z aronii oraz sok aloesowy, wzbogacony dodatkowo witaminą C.