Zero waste

Ekologiczny dom – 5 sposobów jak żyć w duchu „zero waste”.

Bycie eko to nie moda, to nasz obowiązek. Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzanie do swojej codzienności ekologicznych nawyków. Sprawdź jakie zmiany w swoim życiu możesz wprowadzić, by żyć w zgodzie z naturą?

Jeżeli myślisz, że zmiana nawyków i bycie eko nie ma większego sensu, bo co może zdziałać jeden człowiek, to jesteś w ogromnym błędzie. Wszystkie zmiany musimy rozpocząć od siebie. Warto wprowadzić kilka zasad do codziennego życia i to będzie miało globalne znaczenie. Spróbuj wprowadzić tych kilka nawyków w swoim domu i w ten sposób zrobisz ważny krok celem ochrony środowiska. 

Co to znaczy „zero waste”?

Popularne hasło „zero waste” zapoczątkowała Beę Johnson, amerykańską działaczką na rzecz ochrony środowiska, która jest także mówcą motywacyjnym i autorką książek o tej właśnie tematyce. Popularność zyskała przez pokazanie jak wygląda jej życie bez odpadów, redukując coroczne śmieci swojej rodziny do pojemności pół litra. To właśnie za sprawą lektury „Zero Waste Home” wiele osób postanowiło zmienić swoje podejście do życia.

„Zero waste” w praktyce.

„Niepozostawiające śmieci”, „bez śmiecenia” – tak można dosłownie przetłumaczyć termin „zero waste”. Natomiast przekładając teorię na praktykę, temat ten jest bardziej rozległy i można śmiało wykorzystać go na wielu płaszczyznach życia. Przede wszystkim należy skupić się na zminimalizowaniu ilości wytwarzanych odpadów. 

Jaki jest cel stosowania „zero waste”?

Działania wpisane w filozofię „zero waste” mają na celu przede wszystkim zmienić nawyki społeczeństwa. Wypadkową tych działania są z pewnością duże oszczędności w zakresie domowych budżetów, ale przede wszystkim mają dobroczynne działanie na środowisko. Dzięki takiemu zachowaniu jest możliwa redukcja szkodliwych substancji do środowiska.

Konsumpcjonizm, a życie w duchu „zero waste”.

Jednym ze współczesnych wyzwań jest nadmierny konsumpcjonizm. Wystarczy zobaczyć, co się dzieję w sklepach, gdy wypada nam więcej jak jeden dzień wolnego. Do tego wszędobylskie reklamy produktów, których większość z nas nie potrzebuje, a chęć pokazania się, podbudowania swojego ego, pewności siebie, powoduje, że bardzo często kupujemy rzeczy, których nigdy nawet nie użyjemy.

Kupujemy dla samego kupowania, bo był rabat czy okazja i szkoda było nie zakupić, pewnie się przyda. Takie pochopne robienie zakupów sprzyjają zaopatrywaniu się w towary nam niepotrzebne. Dlatego jednym z założeń „zero waste” jest doprowadzenie do tego, aby kupować to, co faktycznie jest nam niezbędne. 

Dom w zgodzie z „zero waste”.

Ruch „zero waste” daje ogrom możliwości do zastosowanie na co dzień, możemy je wprowadzić na każdym kroku i w każdym wieku. Poznaj kilka zasad jak wdrożyć w domowe życie „less waste”.

1. Produkuj mniej śmieci.

Konsumpcjonizm ma się bardzo dobrze, co powoduje produkcję ogromnych ilości śmieci. Jak to zmienić?

  • Zabieraj ze sobą na zakupy torby wielorazowego użytku.
  • Na każde zakupy przygotuj woreczki na owoce i warzywa.
  • Nie wychodź na zakupy spożywcze bez listy i na głodzie – to zawsze się kończy nie przemyślanymi zakupami.
  • Zamiast kupować kolejne rolki ręcznika papierowego, wykorzystuj ścierki kuchenne, które można wyprać i ponownie używać. 

2. Pij wodę z kranu.

Picie wody z kranu, przyczynia się do zmniejszenia ilości plastikowych butelek po wodzie. W naszym kraju, woda z kranu jest zdatna do picia. Oprócz ograniczenia zużycia plastiku, dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze. Można także zaopatrzyć się w specjalny dzbanek filtrujący wodę, jeżeli jednak masz obawy, co do picia wody prosto z kranu.  

3. Oszczędzaj energię.

Obecnie dużo się mówi o wytwarzaniu energii za pomocą paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w prąd. Jeżeli nie masz możliwości zamontowania takich paneli, można wtedy zainstalować w lampach żarówki typu LED, które właśnie charakteryzują się niskim zużyciem energii i długą trwałością. Inne sposoby na oszczędzanie energii, to:

  • korzystając z domowych sprzętów, typu: pralka, zmywarka, wybieraj program „eko”, który zużywa wodę o niższej temperaturze,
  • wodę w czajniku podgrzewaj tylko tyle, ile jest ci w danym momencie potrzebne,
  • korzystając z pralki czy zmywarki sprawdzaj czy dane sprzęty są mają pełny załadunek.
Jak oszczędzać prąd na co dzień?, https://www.youtube.com/watch?v=ssbuazIp4Ts

4. Wybieraj szybki prysznic zamiast długiej kąpieli.

Oszczędzaj wodę, tam, gdzie tylko możesz. Nie tylko przyczyniasz się do ochrony środowiska, ale dbasz także o swój budżet domowy. Zamiast długich kąpieli wybierz szybki prysznic, zakręcaj wodę podczas mycia zębów, zamontuj w spłuczce WC specjalny worek, który podczas każdego spłukania pozwala zużyć mniej wody. 

5. Zamień baterie jednorazowe na akumulatory.

Pamiętaj, ze każda bateria i akumulator posiadają związki, które powodują, że są one odpadem niebezpiecznym, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe segregowanie i wyrzucanie do odpowiednich pojemników. Możesz także zakupić specjalne akumulatory, które pozwalają na wielokrotne użycie. W ten sposób nie tylko ograniczysz ilość toksycznych odpadów, ale ponownie w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz pieniądze.     

Czy bycie eko jest trudne i wymagające? Każda zmiana nawyków jest dla nas wyzwaniem. Najtrudniej jest spróbować i wytrwać w postanowieniach. Metodą małych kroków można bardzo dużo zdziałać i dlatego też na dobry początek spróbuj właśnie od takich prostych eko nawyków. 

Te małe gesty mają globalne znaczenie.