Szklanka wody

Nawadniaj organizm – sprawdź ile dziennie pić wody?

Woda to bezcenny skarb. Regularne spożywanie wody jest bardzo istotne. Nasze ciało składa się z około 60-70% właśnie z wody, a nasz mózg z aż 75%, a kości z ponad 20%. Ponadto woda jest składową każdej reakcji zachodzącej w naszym organizmie. Ile szklanek należy jej wypić dziennie?

Dlaczego picie wody jest takie ważne?

Woda to źródło życia. Każdy organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody do właściwego funkcjonowania. Przede wszystkim woda nawadnia komórki, reguluje procesy metaboliczne i pomaga w przyswajaniu substancji odżywczych. 

Woda dostarcza także potrzebne minerały: sód, magnez, potas czy wapń. Pomaga także utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Regularne jej picie usuwa toksyny, a także inne szkodliwe substancje z organizmu. 

Odwodnienie organizmu – poznaj charakterystyczne objawy.

W momencie, gdy nie pijemy wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, sprawność fizyczność może ulec pogorszeniu. Nawet 2 procent odwodnienia jest w stanie doprowadzić do zauważalnego efektu. Powoduje to zmniejszenie motywacji, zmęczenie, a każde ćwiczenie, nawet najprostsze będzie męczące. Mięśnie człowieka składają się w 80 procentach z wody, dlatego właśnie tak ważne jest prawidłowe nawodnienie. 

Nasz mózg składa się z wody w 75%, dlatego nawet łagodne odwodnienie może wpływać na pogorszenie nastroju i koncentrację. Może dojść do zwiększonego uczucia zmęczenia, a nawet do odczuwania niepokoju. asz mózg składa się z wody w 75%, dlatego nawet łagodne odwodnienie może wpływać na pogorszenie nastroju i koncentrację. Może dojść do zwiększonego uczucia zmęczenia, a nawet do odczuwania niepokoju. 

O jakiej porze warto pić wodę?

Prawidłowym nawykiem jest wypicie szklanki wody zaraz po przebudzeniu. Pora, o której pijemy wodę, ma znaczenie. Rozpoczęcie dnia od wypicia szklanki wody, powoduje, że aktywujemy narządy wewnętrzne do nowego dnia. 

Woda wspiera pracę naszego organizmu, w tym nerek, wątroby, co pozwala na wspomniane wcześniej usunięcie toksyn z naszego organizmu, które zdążyły się zgromadzić po nocy. 

Następnie warto po wodę sięgnąć także pół godziny przed posiłkiem, gdyż woda reguluje procesy trawienia, stymulując receptory w żołądku.  

Jeżeli sięgasz po szklankę wody przed zaśnięciem, wspomożesz prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. W przeciwnym razie, gdy nie dostarczysz odpowiednich ilości wody, doprowadzi to do spadku ciśnienia krwi, maleje jej objętość, a to powoduje, że serce zaczyna intensywniej pracować, by podtrzymać krążenie.   

Ile pić dziennie wody?

Dzienne zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od tego, ile jej zużywasz. Dorosły człowiek, w zależności od płci, masy ciała, wykonywanej aktywności fizycznej i warunków atmosferycznych powinien średnio wypijać od 2 l nawet do 3,5 l podczas np. intensywnych upałów. Sprawdź KALKULATOR PICIA WODY.

Kalkulator picia wody, źródło: https://supermenu.com.pl/kalkulator-wody/

Jak skutecznie wyrobić nawyk picia wody?

  • Dodaj do każdej szklanki wody aromatyczny dodatek. Do wyboru są: cytryna, liście mięty, limonka, maliny, truskawki czy arbuz – z takimi dodatkami woda będzie fantastycznie smakować. 
Woda z cytryną, źródło: https://pixabay.com/pl/photos/detox-szklany-kubek-pić-3581849/
  • Jeżeli lubisz słodkie napoje, to idealnym wyjściem będzie niskokaloryczny słodzik czy dodanie stewi do szklanki wody.
  • Mniej pod ręką butelkę wody. Do torebki czy plecaka spakuj mała butelkę, a w domu czy przy biurku, gdzie pracujesz staraj się zawsze mieć dzbanek czy szklankę z wodą.
  • Korzystaj z aplikacji, które pomagają kontrolować nawadnianie organizmu. Jedną z najczęściej polecanych jest aplikacja WATERFUL.
  • Prowadź dziennik ilości wypitych szklanek wody. Wydrukuj na kartce obrazki szklanek, na każdy dzień niech będzie ich 8. Każdą wypitą szklankę zakreślaj. W ten prosty sposób będziesz w stanie dokładnie kontrolować ilości wypitej wody. Taką czynność należy wykonywać do momentu, aż wyrobisz sobie nawyk regularnego picia wody. 

Jakie są konsekwencje odwodnienia?

Gdy będziesz stale odmawiać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody to może doprowadzić to do poważnego, przewlekłego odwodnienia komórkowego, czyli stanu, który spowoduje osłabienie organizmu na poziomie komórkowym. Niczym efekt kuli śnieżnej następstwem jest osłabienie układu odpornościowego, a także powstaniem wielu nieprzyjemnych dolegliwości czy nawet chorób. 

Odpowiednie nawodnienie naszego organizmu to podstawa do dobrego samopoczucia i dbania o zdrowie. Pijąc wodę, pamiętajmy także o środowisku i zamiast kupować plastikowe butelki, można zainwestować butelkę wielokrotnego użytku. Dbając o swoje zdrowie, pamiętaj także o planecie. Niech wszystkim wyjdzie to na dobre.