Zdrowy posiłek

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Okres świąteczny już dawno za nami. Błogie lenistwo i jedzenie pysznych potraw to już miłe wspomnienie. Jak po świętach wrócić na „właściwe tory” i ponownie wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe? 

„Może jeszcze serniczka?” – klasyczne zdanie, które pada podczas świątecznego czasu. Większość    z nas odpuściła sobie swoją zdrową rutynę na czas świąt. I bardzo dobrze. Warto takie rzeczy robić w zgodzie ze sobą i jeżeli potrzebujesz dać sobie świąteczną dyspensę – to tak trzeba zrobić. A jak wprowadzić ponownie zasady i wyrobić sobie zdrową rutynę żywieniową? 

Czym jest nawyk żywieniowy?

Nawyk oznacza nic innego jak automatyczny sposób zachowania. Został on utrwalony przez cykliczne i świadome powtarzanie danej czynności. Możesz spróbować wykonać proste ćwiczenie. Gdy rano wstaniesz zrób dziesięć przysiadów. I tak każdego dnia przez najbliższy tydzień. Po kilku tygodniach nie będziesz w stanie wyobrazić sobie dnia bez takiej porannej rozgrzewki. 

Nawyki żywieniowe to natomiast dostarczanie organizmowi składników odżywczych, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest dobranie odpowiednich proporcji odnoszących się dobowym potrzebom, składników, takich jak: białka, węglowodanów, tłuszczy, wody, witamin i minerałów. 

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych nie jest zadaniem niewykonalnym. Twoja dieta nie musi wiązać się ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń. Zbilansowanie diety może wydać się trudne, ale dzięki temu będziesz w stanie osiągnąć trwałe efekty w oczyszczeniu organizmu, odchudzaniu, czy po prostu lepiej poczujesz się w swoim ciele.  

Od czego zacząć wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe?

Pragniesz ekspresowych efektów w odchudzaniu, chciałbyś widocznie poprawić kondycję swojej skóry, już zaliczyłeś niejedną dietę „cud” lub konsultowałeś się z trenerami personalnymi, którzy obiecywali namacalne zmiany w kilka tygodni?  Prawda jest taka, że dzięki wyrobieniu sobie zdrowych nawyków żywieniowych możesz osiągnąć bardzo dobre efekty bez zbędnego ryzyka dla zdrowia. 

Najtrudniej zrobić pierwszy krok. Jeżeli zastanawiasz się jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe musisz najpierw jasno określić sobie cel. Podejdź realnie do tematu, zaobserwuj swoje codzienne rytuały. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia i nie ma jednego uniwersalnego schematu działania dla wszystkich. Jednemu przyjdzie z łatwością zrezygnowanie z drobnych przyjemności, natomiast druga osoba będzie musiała mierzyć się z poważnym wyzwaniem.

Kiedy ustalisz sobie cel, nie zwlekaj do jutra, nie odkładaj go na szczególną datę, ale małymi krokami zacznij go wprowadzać w życie. Zacznij od wprowadzania jednej, łatwej zmiany np. niech ta drobna zmiana pojawi się podczas przygotowywania śniadania. 

Wypróbuj następujące ćwiczenie. Każdego poranka będziesz przygotowywać sobie owsiankę z owocami czy inny zdrowy posiłek, może to być kanapka z domową pastą z awokado, pomidorem, ale odstawisz codzienne kupowanie słodkiej bułki w cukierni. Jeżeli takie przygotowywanie śniadania wejdzie Ci w nawyk, będziesz mógł ruszyć za ciosem i spróbować swoich zmian podczas przygotowywania obiadu. I tak krok po krok w stronę obranego celu. 

Bardzo ważne jest zachowanie regularności w jedzeniu, ponieważ organizm czerpię energię na bieżąco. Nie ma wtedy konieczności magazynowania składników, które przekształcają się w tkankę tłuszczową.

Zmiana nawyków żywieniowych nie musi być trudna. Każda zmiana kojarzy nam się często z wyzwaniem i automatycznie cechuje ją negatywne nastawienie. Natomiast skomponowanie posiłków nie wymaga od nas wcale więcej czasu od standardowego gotowania. Masz dokonać pewnych modyfikacji , a nie rezygnować ze swoich przyzwyczajeń kulinarnych.

Oczyść ciało i duszę

Problemy z nadwagą, cukrzyca, miażdżyca, rak jelita grubego – to jedne z najczęściej wymienianych chorób cywilizacyjnych. Do tej niechlubnej listy należy również dopisać depresję, która jest chorobą naszej duszy, ale jej konsekwencję odczuwa całe nasze ciało. Co łączy te wszystkie schorzenia? Oczywiście złe nawyki żywieniowe. Nie bez powodu mawia się, że „jesteś tym, co jesz”. To, co i jak jemy jest bardzo ważne. Dlatego warto jest wprowadzić kilka zasad, które pozwolą nam cieszyć się długim i zdrowym życiem. 

Czujemy się bardzo często przytłoczeni, przemęczeni, zapracowani. Ciężko jest nam znaleźć równowagę pomiędzy pracą, a naszym życiem rodzinnym. Jak to się kończy? Posiłki spożywamy    w pośpiechu, brak nam czasu na spotkania z przyjaciółmi czy odpoczynek. 

Potrzebujemy natomiast spokoju, snu, zdrowej diety, a także aktywności fizycznej i posiadania czasu tylko dla siebie. Wtedy jesteśmy w stanie podejść holistycznie i zadbać o ciało, umysł i samopoczucie. Jak wprowadzić te zmiany w swoje życie?

Poznaj poradnik, który będzie kluczem do uproszczenia życia i pomoże uzyskać równowagę w dzisiejszym świecie, wykorzystując wiedzę z zakresu nauk behawioralnych. 

Bez problemu znajdziesz odpowiedzi na takie pytania:

– Co zrobić by w końcu zrealizować cel, który długo odkładasz w czasie jak np. będę jeść zdrowo?

– W jaki sposób wykorzystać lenistwo by się zmienić?

– Jak poradzić sobie ze stresem  i negatywnymi emocjami?

Lenistwo, negatywne myśli, stres – to są czynniki, które z pewnością stopują Cię przed wprowadzeniem zdrowego stylu życia. Zdrowy styl życia to nie tylko posiłki to właśnie sposób w jaki spędzasz czas w pracy, czy w ciągu dnia stosujesz aktywność fizyczną i znajdujesz też czas dla siebie.

Książka Magdaleny Cieśli „Oczyść ciało i umysł” skutecznie uczy, poprzez liczne ćwiczenia, jak oczyścić i odmienić swoje życie. W książce znajdziesz:

– Ayurvedyjski program oczyszczania 

– Zdrowe i smaczne przepisy na śniadania, obiady i kolacje

– Porady dla zdrowia

– Liczne techniki redukcji stresu, ćwiczenia relaksacyjne i uważności

– Przepisy na domowe kosmetyki

– Pozycje jogi dla każdego (w tym joga na krześle)

– Skuteczne metody by w końcu zrealizować cel, który długo odkładasz

Małymi krokami w stronę dobrych zmian

„To Twoje małe i duże wybory, których dokonujesz każdego dnia, wpływają na to kim się stajesz. To, czy wybierasz dziś ćwiczenia lub leżenie przed telewizorem, a może zjesz słodycze czy zdrowego batona wpływa, nie tylko na twoje fizyczne ciało, ale także na twój umysł. Z każdym bowiem wyborem definiujesz siebie.(…) Mózg jest jak mięsień – im bardziej trenujesz go w dany obszarze, tym będzie silniejszy i sprawniejszy. (…) Odpowiedzialność za swoje życie jest pomijaną kwestią, a przecież jest fundamentem. Od tego bowiem zaczyna się twoja motywacja. Od uświadomienia sobie, że to Ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie, że masz je w sowich rękach i od ciebie zależy, co z nim zrobisz.” To fragment rozdziału „Dlaczego zmiany są dla nas trudne” z książki „Oczyść ciało i umysł”. 

Naukowcy udowodnili, że nawyków żywieniowych nabywamy już w życiu płodowym, natomiast jako dorośli ludzie podejmujemy decyzję, co ląduje u nas na talerzu. Bez wątpienia dobre nawyki to klucz do zdrowia. 

W gąszczu wielu informacji czasem łatwo się pogubić. Jak wrócić na dobry kierunek? Warto na początek wprowadzić kilka prostych zasad, które będą drogowskazem na ścieżce zdrowych nawyków.

Jedz regularnie, nie wychodź z domu bez śniadania, zwróć się do natury – pokochaj warzywa i owoce, niech to będzie twoja zdrowa przekąska, pij wodę, niech jedzenie będzie przyjemnością, delektuj się nim, zapomnij o jedzeniu w pośpiechu. Z pewnością książka „Oczyść ciało i umysł” będzie bardzo pomocna w procesie zmian w twoim życiu. 

Zdrowe nawyki żywieniowe wprowadzaj małymi krokami. Ważne jest, aby pozostały z tobą jak najdłużej. Jeżeli po drodze wydarzy się małe potknięcie – nie zniechęcaj się. Nawyki buduj małymi krokami, a każdy moment zwycięstwa celebruj. Swoja strategię wprowadzenia zmian w swoim życiu wprowadzaj w zgodzie ze sobą. Na zdrowie! Spróbujesz?

Książka „Oczyść ciało i umysł” Magdaleny Cieśli możesz zakupić na tej stronie – https://miodybieszczadzkie.pl/produkt/ksiazka-oczysc-cialo-i-umysl/