Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi 2023 – czym jest i kiedy przypada?

Akcja Godzina dla Ziemi to jedna z największych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska naturalnego, która od lat zachęca miliony ludzi na całym świecie do wyłączenia światła na godzinę. W tym roku wiele miast, organizacji przystąpiło do tego wydarzenia, sprawdź jak Ty możesz pomóc planecie.

Na czym polega godzina dla Ziemi?

Akcja Godzina dla Ziemi to coroczna inicjatywa organizowana przez organizację WWF (World Wildlife Fund), która zachęca ludzi na całym świecie do wyłączenia światła na godzinę w określony dzień, aby podkreślić potrzebę działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

W praktyce, akcja ta polega na tym, że osoby biorące w niej udział na około godzinę wyłączają wszelkie urządzenia elektryczne w swoim domu lub miejscu pracy, takie jak oświetlenie, komputery, telewizory, klimatyzacja itp. W ten sposób zmniejszana jest emisja gazów cieplarnianych, przyczyniających się do zmian klimatu.

Historia powstania godziny dla Ziemi.

Akcja „Godzina dla Ziemi” powstała w 2007 roku w Sydney, w Australii. Miała ona na celu zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu oraz przyczynianie się do działań na rzecz ochrony środowiska.

Pomysłodawcą akcji był Andy Ridley, ówczesny dyrektor generalny australijskiego oddziału organizacji WWF (Światowego Funduszu na rzecz Przyrody). Akcja miała pierwotnie charakter symboliczny – mieszkańcy Sydney mieli na godzinę wyłączyć światło w swoich domach, w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Krytyka godziny dla Ziemi.

Istnieją pewne kontrowersje dotyczące skuteczności samej akcji, jako że wyłączenie światła na jedną godzinę nie jest wystarczające, aby realnie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Nie można jednak zapominać, że celem akcji jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu i mobilizacja ludzi do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Akcja Godzina dla Ziemi przypomina nam, że każde nasze działanie ma wpływ na otaczający nas świat. Chociaż jedna osoba nie jest w stanie całkowicie zmienić sytuacji na świecie, to każdy z nas może wpłynąć na zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dzięki temu, gdy wiele osób podejmuje takie działania, skutki ich działań są widoczne i mogą prowadzić do pozytywnych zmian.

Jak można dbać o naturalne środowisko?

Godzina dla Ziemi, https://pixabay.com/photos/plant-isolated-human-strawberry-164500/

Wyłączenie światła na godzinę to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki możemy działać na rzecz ochrony środowiska. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy gest ma znaczenie. Poznaj kilka sposobów, jak możesz zadbać o planetę:

  1. Oszczędzaj energię i wodę – wyłączaj urządzenia elektryczne, kiedy ich nie używasz, używaj energooszczędnych żarówek, nie zostawiaj wody lejącej się z kranu.
  2. Recyklinguj i segreguj odpady – oddawaj do recyklingu papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, a pozostałe odpady segreguj zgodnie z instrukcjami na pojemnikach.
  3. Kupuj produkty z ekologicznych źródeł – wybieraj produkty oznaczone certyfikatami ekologicznymi, które są wytwarzane zgodnie z zasadami ochrony środowiska i nie są szkodliwe dla natury.
  4. Korzystaj z transportu publicznego lub roweru – jeśli to możliwe, zamiast samochodu używaj transportu publicznego lub roweru, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.
  5. Ograniczaj zużycie plastiku – unikaj jednorazowych opakowań, kupuj wielokrotnego użytku, używaj torby wielokrotnego użytku zamiast jednorazowej foliowej.
  6. Dbaj o swoje otoczenie – bądź aktywny w swojej społeczności, organizuj akcje sprzątania, sadź drzewa i krzewy, działać w wolontariacie na rzecz ochrony środowiska.
  7. Świadomie odżywiaj się – wybieraj produkty o niskim wpływie na środowisko, kupuj produkty lokalne, wytwarzaj mniej odpadów z jedzeniem, ograniczaj spożycie mięsa.
  8. Podziel się swoją wiedzą – dziel się informacjami i wiedzą na temat ochrony środowiska z rodziną, znajomymi i społecznością, aby wzbudzać świadomość i zachęcać innych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.
Ekologiczny dom, https://kierunekzdrowie.info/naturalny-dom/ekologiczny-dom-5-sposob-jak-zyc-w-duchu-zero-waste/

Kiedy przypada akcja godzina dla Ziemi w 2023?

Aby wziąć udział w Akcji Godziny dla Ziemi, wystarczy 25 marca bieżącego roku na godzinę wyłączyć światło w swoim domu lub miejscu pracy. W ten sposób każdy z nas może pokazać, że dba o środowisko naturalne oraz chce przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które są jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych.

Warto wziąć udział w Akcji Godziny dla Ziemi, a na co dzień podejmować proekologiczne działania. Być może to zaledwie jeden krok, ale jeśli każdy z nas podejmie takie działania, to może przyczynić się do pozytywnych zmian w przyszłości.

Fundacja Bee Helpy, https://beehelpy.org.pl

Akcja Godzina dla Ziemi jest jedną z najważniejszych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, która przypomina nam, że każdy gest ma znaczenie. Dlatego, aby chronić naszą planetę, musimy działać każdego dnia i podejmować proekologiczne decyzje, aby nasze wnuki mogły cieszyć się piękną i czystą Ziemią.