Depresja

Depresja cichy zabójca – przyczyny, objawy i leczenie.

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 350 milionów ludzi cierpi z powodu depresji, a około 700 000 tysięcy rocznie osób co roku umiera z powodu samobójczej śmierci. Przeczytaj, kogo dotyka ta choroba i dlaczego oraz jak skutecznie walczyć z depresją.

Depresja to cichy zabójca. Porywa i więzi w ciemnej, głębokiej jaskini beznadziejności. Gdzie zawsze jest wszystko źle, gdzie nigdy nic nie wychodzi, gdzie słychać tylko przerażające i obezwładniające echo: „jestem do niczego i moje życie nie ma sensu”.  Depresja obezwładnia, zamyka na świat i odbiera ludziom to kim byli i kim mogliby się stać…

Co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna w ciągu życia ma co najmniej jeden epizod depresji

prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Jakie są przyczyny powstania depresji?

Pytanie o przyczyny zachorowania na depresję stanowiło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przedmiot licznych badań i analiz zarówno teoretyków, jak i praktyków. Wiele badań zostało przeprowadzonych w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie są źródła depresji? Choć wiele analiz, przeprowadzonych w niezwykle rzetelny sposób, miało przynieść odpowiedź na powyższe pytania, to jednak wciąż nie jesteśmy w stanie z całą pewnością wskazać jednej teorii, która w sposób wyczerpujący określa przyczyny depresji i sposoby leczenia.

Bez wątpienia można jednak uznać, iż nie ma jednej przyczyny odpowiadającej za wystąpienie depresji. Jak ukazuje prof. Mojs „Etiopatogeneza tego zaburzenia jest złożona”. Aktualnie przyjmuje się tezę, iż za wystąpienie depresji odpowiada współwystępowanie kilku czynników:

 • biologicznych,
 • psychicznych,
 • stresujące wydarzenia życiowe.

Depresja to więc choroba psychosomatyczna wskazująca jak ciało i umysł są wzajemnie powiązane. Pokazuje to o czym zapominamy, że umysł oddziałuje na ciało, a ciało na umysł. Uzewnętrznia, że to, czym karmimy nasze ciało, ma wpływ na nasz umysł, ale także to, czym „karmimy” nasz umysł, ma wpływ na nasze ciało

Depresja – charakterystyczne objawy

Jednym z pierwszych sygnałów wskazującym na początki depresji jest rozpoznanie u siebie (depresyjnego) nastroju czy wyraźnie zmniejszenie zainteresowania wszystkimi czynnościami dnia codziennego. Objawy te muszą występować prawie codziennie, przez większą część dnia ponad dwa tygodnie.

Depresja nazywana jest cichym zabójcom, gdyż zazwyczaj pojawia się niepostrzeżenie. Człowiek traci poczucie sensu życia, porzuca aktywny styl życia na rzecz biernego jestestwa, a jedyne czego pragnie to samotność. Do tego dochodzi poczucie niezrozumienia przez najbliższe środowisko.

Nasze ciało również wysyła nam sygnały, że chorujemy, do cielesnych objawów depresji można zaliczyć:

 • bezsenność
 • brak apetytu
 • zaburzenia miesiączkowania
 • zmniejszenie libido
 • nasilające się migreny
 • ciągłe zmęczenie

Warto podkreślić, że są to jedne z wielu objawów wskazujących na borykanie się z depresją. By móc się w pełni zdiagnozować należy udać się z wizytą do specjalisty i dokładnie zbadać.

Wywiad z Profesor Iwoną Wawer, https://www.youtube.com/watch?v=Bwl2zCyyFU8

Poznaj depresję – poznaj siebie

Depresja może być drogą do odkrycia siebie i samopoznania. Do pełniejszego życia. Warto na nią spojrzeć jako możliwość do zmiany. Jako wyzwanie.

W tym duchu pozytywnej psychologii, logoterapii oraz terapii poznawczo – behawioralnej (CBT) we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Fundacja Life Balance opracowała program interwencji ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych – studentów uczelni wyższych oraz organizuje akcję: Poznaj depresję, poznaj siebie. Akcję wsparły już takie znane i lubiane osoby jak m.in.: Magdalena Stużyńska, Piotr Cyrwus, Barbara Wypych, Joanna Moro i Paulina Holtz. 

Fundacja Lifebalance, https://lifebalance.org.pl

Od stycznia 2023 roku na Uczelniach wyższych prowadzone będą warsztaty dla studentów, uczące prostych technik zapobiegających depresji i wzmacniających dobre samopoczucie.

W Warszawie odbędzie się 2 dniowa konferencja poświęcona tematyce Dobrostanu oraz prewencji depresji. Zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań z zakresu neurobiologii, dietetyki, psychologii, psychosomatyki, psychoneuroimmunologii oraz medycyny zdrowia. Będzie również część warsztatowa edukująca jak wykształcić pozytywne nawyki. Każdy uczestnik otrzyma również zeszyt ćwiczeń do pracy własnej. W planach jest również aplikacja pomagająca wyjść z depresji.D

Jak walczyć z depresją?

Depresja jest chorobą uleczalną, ale wymaga od nas kompleksowego działania. Jak wygląda proces leczenia?

 • Psychoterapia – depresja to choroba, która oddziałuje na psychikę i sprawia, mózg zaczyna pracować nie tak, jak powinien. Uczęszczanie na psychoterapię pozwoli uporać się z przyczynami depresji, otworzyć na świat i ludzi, a także lepiej zrozumieć siebie i zwalczyć depresję.
 • Farmakologiczne leczenie – jest to bardzo ważny etap w leczeniu i wychodzeniu z depresji. Pozwala mózgowi dojść do pewnej równowagi .
 • Oczyść ciało i duszę – bardzo ważne jest zadbanie o zdrowe nawyki żywieniowe, odpowiednią suplementację, aktywność fizyczną, wysypianie się. Zadbanie o swój dobrostan psychiczny w każdym aspekcie swojego życia.
Książka „Oczyść ciało i umysł”, https://beehelpy.org.pl/produkt/ksiazka-oczysc-cialo-i-umysl/
 • Muzykoterapia – to jedna z metod pozwalająca skutecznie zredukować stres, który jest jednym z motorów napędzających stany depresyjne.

Lęk, niepokój, niepewność, poczucie bezsensu, brak przyjemności… Nie mówimy o tym, bo nie jesteśmy tego nauczeni. Nie potrafimy rozmawiać o emocjach. Nie potrafimy wyrażać swoich uczuć. Wstydzimy się ich i ten problem spychamy pod dywan, jako coś mało istotnego. Przecież to nie choroba serca czy cukrzyca.A jednak okazuje się, że umiera na nią około 700.000 osób rocznie.  Nie bagatelizuj pierwszych objawów choroby. Warto zadbać o siebie i cieszyć się życiem.