Olejki eteryczne. Praktyczny poradnik

Olejki eteryczne – aromatyczne, pełne mocy, wspierające zdrowie, odżywiające, wzmacniające. Można o nich śmiało powiedzieć, że są jednym z klejnotów Matki Natury. Duża różnorodność metod ich stosowania sprawia, iż domowa aromaterapia zyskuje coraz więcej zwolenników. Na dodatek większość tych metod nie wymaga specjalistycznego wyposażenia.

Terapeutyczne Masaże

Olejki zawierają aktywne składniki roślinne w skoncentrowanej formie. Dlatego powinny być stosowane z ostrożnością. Niektóre z nich można stosować bezpośrednio na skórę (np. olejek lawendowy), niemniej jednak warto najpierw sprawdzić, czy nasza skóra nie zareaguje na nie odczynem alergicznym. Większość olejków aplikowanych na skórę jest łączona z tak zwanymi olejami bazowymi, na przykład z olejkiem ze słodkich migdałów czy z pestek winogron.

W celu dodatkowego zwiększenia efektu pielęgnacyjnego można dodać także oleju z awokado, jojoby lub wiesiołkowego. Olej z pestek moreli, z pestek brzoskwini regenerują komórki skóry. Olej sezamowy sprawdza się przy skórze skłonnej do zmarszczek. Olej z orzecha włoskiego uwalnia od napięcia przedmenstrualnego. 

Wszystkie te oleje bazowe są bardzo bogate w składniki odżywcze. Zadbaj o to, aby były świeże, niezjełczałe, bez konserwantów, najlepiej tłoczone na zimno. Odwiedź sklep zielarski i przejrzyj jego ofertę.

Na początku przygody z olejkami eterycznymi można wykonać mały test uczuleniowy: kroplę olejku, lub wybranej mieszanki olejków, należy połączyć z łyżce oleju bazowego i wetrzeć w okolicy mostka lub za uchem. Odczekaj 12 godzin. Jeśli na skórze nie pojawi się zaczerwienienie, wypryski czy podrażnienie – olejek jest dla ciebie bezpieczny.

Masaże są klasycznym sposobem aromatycznej terapii. Uruchamiają naturalne lecznicze procesy w ciele, stymulują przepływ krwi i limfy. Aktywują także układ limbiczny w naszym mózgu, dzięki czemu łagodnie wpływają na odczuwane przez nas emocje.

Przygotowując oliwkę do masażu zazwyczaj łączy się 50 ml oleju bazowego z 15 – 30 kroplami wybranego olejku eterycznego. Mieszankę przechowuj w szklanej buteleczce lub słoiczku w lodówce (do 3 miesięcy) lub w temperaturze pokojowej (do 2 tygodni). Przed użyciem – wstrząśnij.

Oliwki do twarzy i ciała

Idealne do pielęgnacji skóry suchej, spierzchniętej, ale także tłustej czy normalnej. Do 100 ml olejku bazowego dodaj 10 kropli wybranego olejku. Jeśli twoja skóra jest normalna lub tłusta/mieszana – jako bazowego oleju użyj oleju z pestek winogron. Jeśli twoja skórka jest sucha – najlepiej sprawdzi się olej ze słodkich migdałów.

Oleje te zawierają dużo witaminy E oraz F odbudowujących i uelastyczniających skórę. W połączeniu z olejkami eterycznymi działają odżywczo, rozjaśniająco, przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie.

Przed użyciem wstrząśnij. Przechowuj w lodówce do 3 miesięcy.

Kąpiele

Przed kąpielą aromaterapeutyczną weź prysznic i umyj ciało mydłem lub żelem. Spłukaj dokładnie.Do wanny w ciepłą wodą dodaj 5 – 10 kropli olejku. Nie używaj wtedy płynów czy pieniących soli do kąpieli. Jeśli twoja skóra jest bardzo wrażliwa – olejek eteryczny połącz z olejem bazowym. Aromatyczna, relaksująca kąpiel powinna trwać 15 do 30 minut. Po kąpieli nie spłukuj ciała.

Nie zapomnij o umyciu wanny.

Kąpiele dla dłoni

Jeśli masz suchą i spierzchniętą skórę na dłoniach – dodaj do miseczki z ciepłą (nie gorącą) wodą 3 lub 4 krople olejku z żywokostu lub patchouli. Zanurz dłonie na 10 minut.

Kąpiele dla stóp

Dla zmęczonych i obolałych stóp idealna kąpiel zawiera 4 lub 5 kropli olejku miętowego lub tymiankowego lub rozmarynowego. Możesz także użyć olejku lawendowego. Zanurz stopy na 10 – 20 minut.

Inhalacje

Idealna metoda pomocna w walce z problemami układu oddechowego i w przeziębieniach. Nie stosuj jej jeśli masz astmę.

Do miski z gorącą, parującą wodą dodaj 6-12 kropli olejku ( np. eukaliptusowego lub sosnowego, geraniowego, z drzewa herbacianego). Nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj aromatyczną parę. Przy okazji skóra twarzy oczyści się.

Kominki aromaterapeutyczne

Jeśli chcesz, aby cały twój dom napełnił się przyjemnym, naturalnym i leczniczym zapachem zaopatrz się w kominek do aromaterapii. Może być tradycyjny, w którym woda podgrzewana jest t-lightem lub elektryczny.

Napełnij zagłębienie kominka wodą i dodaj 3 do 6 kropli olejku.

Nawilżacze powietrza

Jeśli dysponujesz domowym nawilżaczem powietrza – dodaj do niego 5 kropli wybranego olejku. Możesz także na kaloryferze rozłożyć mokry ręcznik skropiony olejkiem.

Spray Room

Zmieszaj 10 kropli wybranego olejku z 7 łyżkami stołowymi wody i 1 łyżką czystej wódki. Wstrząśnij przed rozpyleniem.

Pot Pourri

W wielu sklepach można kupić różnokolorowe mieszanki suszonych kwiatów i traw. Przesyp je do foliowego woreczka, dodaj 5 kropli wybranego olejku. Zamknij woreczek na całą noc. Następnie przesyp kwiaty do ozdobnej wazy czy miseczki. Pot Pourri warto ustawić w przewiewnym miejscu.

Przepływ powietrza rozniesie przyjemny zapach na cały dom. Kiedy już cały zapach ulotni się – ponownie przesyp kwiaty do woreczka i skrop je olejkiem.

Kominek

Jesteś szczęśliwym posiadaczem kominka? Użyj go do aromaterapii! Na około godzinę przez rozpaleniem ognia skrop polana ulubionym olejkiem. Polecamy cedrowy, cyprysowy, z drzewa sandałowego lub sosnowy. Podczas spalania uwolnią się przecudowne zapachy.

Lecznicze kompresy

Zmieszaj 150 ml ciepłej wody z 7 kroplami olejku. Zanurz bawełniany kawałek materiału – może tobyć flanela lub malutki ręczniczek. Kompres połóż na części ciała, która wymaga kuracji. Idealnie sprawdzają się przy skręceniach, siniakach czy bólach głowy.

PAMIĘTAJ!

Każdy olejek eteryczny na swoje niepowtarzalne właściwości i intensywny zapach i sztuka ich odpowiedniego łączenia wymaga dużej znajomości. Dwa olejki o podobnej nucie zapachowej czy spektrum działania niekoniecznie będą dobrze z sobą współgrały jeśli je połączymy nie mając odpowiedniej wiedzy. Na przykład olejek imbirowy i frankincense mają dość ciężki aromat. Połączone razem stają się przytłaczające i nieprzyjemne. Z kolei olejek rozmarynowy i lawendowy współgrają z sobą idealnie.

Złotą zasadą jest łączenie z sobą nie więcej niż 5 olejków. Świetnie sprawdzają się kombinacje trzyskładnikowe. Przy zbyt dużej ilości połączonych olejków – jedne przytłaczają inne, umniejszając ich terapeutyczne działanie.

Najlepiej jednak sięgnąć do fachowej literatury i zacząć zgłębiać tajniki aromaterapii, by móc w pełni cieszyć się pięknym zapachem i terapeutycznymi efektami olejków!